Mokré podlahové vytápění

Mokrý systém podlahového vytápění

Již několik posledních let jasně dominuje nízkoteplotní systém podlahového vytápění jako hlavní způsob vytápění objektů. Obzvláště v situacích, kdy se zdrojem vytápění stane tepelné čerpadlo, je volba pro tzv. podlahovku jasná.

Ať už se jedná o novostavbu či rekonstrukci, nejběžnějším způsobem pokládky podlahového vytápění je mokrý způsob, tedy zalévání systému potěrem neboli betonem či anhydritem.

SKLADBA PODLAHY

Tématem číslo 1 na každé stavbě je řešení celkové skladby podlahy. Hrubá stavba je připravena pro nástup dalších profesí a je potřeba začít počítat. Základem je určení a označení tzv. vagrisu, tedy úroveň 100cm nad budoucí finální nášlapnou vrstvou. Bez ohledu, zda se jedná o dlažbu, vinyl, dřevěnou podlahu, vždy by mělo být základem toto označení na vnitřních obvodových stěnách objektu. Změřením prostoru mezi horní hranou budoucí finální nášlapné vrstvy a základovou deskou je výška, která slouží pro podkladové izolace, rozvody vody a topení, elektroinstalace, systém podlahového vytápění, potěr, krytinu a jiné případné profese. Dosazováním jednotlivých skladeb se dopočítáme, kolik centimetrů nám zbývá pro samotnou podlahovou izolaci.

02: Skladba podlahy

V případě započítání celkové výšky systémové desky TF 10 (10mm izolace + 21,5mm výška špuntů), minimální výšky anhydritu nad trubku 35mm a dlažby o celkové výšce 15mm se dostáváme na celkovou skladbu 81,5mm. Při započítání lepidla pod dlažbu a určité nerovnosti můžeme konstatovat, že minimální výška celé skladby je 9 cm. Pro lepší orientaci máme pro jednotlivé případy zpracované ukázkové řezy podlah.

VÝKON PODLAHOVÉHO VYTÁPĚNÍ

Stejně tak, jako se řeší výkon radiátorů do místnosti při určitých teplotních podmínkách vstupní vody, se přistupuje k definici výkonu systému podlahového vytápění. Pro stanovení výkonu na metr čtverečný (W/m2) je potřeba specifikovat několik aspektů. Výchozími parametry jsou dle evropské normy EN 1264-4 výpočtová prostorová teplota 20 ℃, delta T 5K (rozdíl mezi výstupní teplotou vody do systému podlahového vytápění a zpáteční teplotou), tepelný odpor nášlapné vrstvy (R λB (m2K/W)), průměr instalovaného potrubí a jeho rozteč, tepelný odpor systémové desky (RD), součinitel tepelné vodivosti ( λd) a v neposlední řadě samotná teplota vody vstupující do potrubí podlahového systému. Pakliže jako výchozí hodnoty vezmeme rozteč 10cm, 40 ℃ teplota vstupní vody, keramickou dlažbu jako nášlapnou vrstvu a systémovou desku Euroflex TF 10, celkový výkon bude 95 W/m2.

04: Výkon podlahového topení

SYSTÉMOVÉ DESKY

 Jednou z hlavních položek systému podlahového vytápění je systémová deska. Správně zvolený typ desky je základem úspěchu ať už z pohledu funkčnosti vytápění, tak i prevenci proti nežádoucím efektům při zalévání systému podlahového vytápění. Návrh a realizace podlahového vytápění se řídí dle platných norem  EN 1264-4, kde je mimo jiné specifikováno, že mezi izolací a potěrem musí být krycí PE folie. V rámci českého trhu lze nalézt výrobky, které u systémových desek tuto PE vrstvu nemají, čímž dané normy nerespektují a dostávají montážní partnery či koncového klienta do složitých situací. Systémové desky výrobce Eurotherm splňují všechny technické parametry pro správnou a bezproblémovou instalaci. Ochranná krycí PE folie v tloušťce 0,6mm zajistí jednak respektování platných norem, tak jiné další výhody. Systémová deska je plně pochozí, což usnadňuje pohyb na stavbě při instalaci podlahového vytápění a následné aplikaci potěru.

V současné době nabízí naše společnost všechny základní typy systémových desek (výšek) s cílem uspokojit požadavky jak ze strany montážních firem, tak právě na požadovanou výšku skladby podlahy.

Typy desek pro mokrý systém podlahového vytápění:

  • Euroflex TF 10/32mm
  • Euroflex TF 20/42mm
  • Euroflex TF 30/52mm
  • Euroflex TF 30-2/52mm acoustic

POTRUBÍ PRO PODLAHOVÉ VYTÁPĚNÍ

Další rozhodující položka systému podlahového vytápění. Pro běžný mokrý systém se používají nejčastěji průměry 16x2 nebo 17x2mm. První hodnota znamená vnější průměr potrubí a druhá tloušťku stěny. Výběr určují spíše obchodní hlediska než ty technická. Nicméně pro větší průměr hovoří skutečnost, že lze instalovat metrážně delší smyčku a tím zredukovat počet okruhů na rozdělovači podlahového vytápění.

01: Potrubí pro mokrý podlahový systém

Dle technické specifikace potrubí Midix Plus výrobce Eurotherm S.p.A. je možné instalovat včetně přípojů 80m trubky 16x2mm a 100m trubky 17x2mm. Využíváme výhradně materiál PERT, třídy I nebo II., tedy bez vnitřní hliníkové vrstvy. Trubky Midix Plus jsou 5 vrstvé s kyslíkovou bariérou uvnitř a vyznačují se životností min 50 let.

 

Produkty

Eurotherm Zeromax

Systém podlahového topení s nulovou stavební výškou vhodné pro rekonstrukce i novostavby. Vzniká frézováním skladby k podlaze, takže trubka může být vložena do takto vytvořených frézovacích drážek.

Více informací
Eurotherm Zeromax

Eurotherm Euroflex TF

Vyniká svojí robustností a zvýšenou odolností proti deformaci. Speciální tvar špuntů umožňuje dokonalý kontakt trubky s potěrem čímž docílí ještě lepší přenos tepla než běžné desky na trhu.

Více informací
Eurotherm Euroflex TF

Eurotherm TF acoustic

Systém podlahového vytápění a chlazení Euroflex TF acoustic vyniká kročejovým útlumem - 29 dB a zvýšenou odolností proti deformaci. Speciální tvar špuntů umožňuje dokonalý kontakt trubky s potěrem čímž docílí ještě lepší přenos tepla než běžné desky na trhu.

Více informací
Eurotherm TF acoustic

Eurotherm SL - rozdělovač

Rozdělovač Eurothem SL pro podlahové vytápění. Rozšiřitelné rozdělovače SL jsou již sestavené, jednoduše modulované díky inovativnímu systému Screw&Lock.

Více informací
Eurotherm SL - rozdělovač